ДругиИнтервю

Христо Станков: „Организирал съм 800 фестивала, 5000 концерта с над 1 милион публика“

Талантлив и деен творец, през 1991 г. Христо Станков създава фолклорен център „Нестия”, а през 2003 г. е инициатор за сформирането на българска фолклорна асоциация. Фестивалът „Да запалим и съхраним огъня български“ е каузата, която прочутият хореограф Христо Станков широко пропагандира, вярвайки, че именно чрез родното изкуство и фолклор може да се запази българския дух и да се изгради привлекателен и атрактивен образ на България пред света. Употребата на думата „огън” не е случайна, защото дори името на арт център „Нестия” идва от старотракийската дума за огън. Христо Станков твърди, че огънят е в душата и е вътре в нас. Задача на „Нестия“ е да пали огъня в децата, в младежите, в по-възрастните и да поддържа обичта към българското, към родния фолклор.

Всяка година организирате десетки фестивали с над 15 000 участници. Разкажете за тях?

– Фестивалите са целогодишни – започваме с цикъла „Зимна приказка”, след това са „Пролетните фестивали”, а през лятото провеждаме международните фестивали „Черноморска перла“ всяка седмица в няколко курорта. Най-грандиозни са фестивалите в Слънчев бряг, Свети Влас и Несебър, които тази година бяха първите събития, които събраха огромна публика, зажаднялата за празнични прояви. Фестивалите в Слънчев бряг показват, че с фолклор и прекрасна народна музика може да се пребори алкохолния туризъм и да се привлича аудитория от всички възрастови групи.

Кога бе първата ви среща с танца и фолклора и как това повлия на живота ви?

-От 53 години се занимавам с танцова дейност. От 6 години съм почнал да танцувам, от 1967 г. вече бях в най-елитния детски състав „Росна китка“. Над 35 000 деца, младежи,възрастни са минали през ръцете ми. Досега съм организирал 5 000 концерта, 800 фестивала с над 1 милион публика по приблизителни данни и никой не стои зад нас, направили сме всичко със собствени сили. В наши събития са участвали стотици хиляди участници. Имаме и разчитаме на съмишленици, спомоществователи, спонсори…

Благодарение на „Нестия“ тези хора членуват във фолклорно общество в България – много ансамбли, групи, ръководители от цялата страна. С тях желаем да поставим действащите основи на едно фолклорно общество, тъй като без култура и образование обществото загива.

Борите се за съхраняване на български фолклор. Как?

– Фестивалите, които организираме, са част от националната фестивална кампания „Да запазим и съхраним огъня български“, тъй като поставяме въпроса „Къде е мястото на българския фолклор и култура в обществото? Защо в последните 30 години е все на последно място?“ Никъде ги няма. Дадоха се помощи на туризма, на земеделци, на всеки, но не и на творците, които съхраняват и популяризират българския фолклор. Икономиката е важна, но без култура отива духът на българина…

От години се борим да се приеме закон за българския фолклор. Радеем в училищата и детските градини да има часове по българска народна музика и танци, да се изучават, да се спре непрофесионалната обработка на народното ни творчество. Изпуснахме поколенията в последните десетилетия

Може да прочетете цялото интервю в борй 2 на нашето списание.

Свързани статии

Back to top button

Adblock Detected

Please consider supporting us by disabling your ad blocker